BİR YANI KADIN DİĞER YANI ANNE
Bu içerik 27 Kasım 2017 09:51 tarihinde eklendi ve 103.210 kez okundu

KADIN: Kelimelerinin mantığın tükendiği yerde aklı devreye sokan,
Dişiliği, anneliği, sevgisi, hırsı, azmi, cazibesi, kuvvetli hissi,
Sadakati, bütün olumsuzluklara göğüs geren,
Yuvasını bir kartal misi kol kanat olan,
Aynı hatayı sırf aile uğruna defalarca affeden, bağışlayan.
Bir tatlı söze bir ömür feda eden, cefakâr, fedakâr kadınlarımız.

Kadının toplumda ki yeri sizce nedir? Bana göre kadın toplumun ana dokusudur. Bir çift gülen göz, bir umut bir sevdadır kadın. Sevda bulutu olup yalın yangında bile inadına sevdasını akıtandır kadın!
Kimi sevda diye anar, kimi kadın yalanla yanar, kimi kadınına hançer saplar. Köle pazarları her ne kadar günümüzde olmasa da kimi kadın da hayatın karanlık labirentinde konuşma hakkı yokmuş gibi, insanca yaşama hakkı bütün hürriyeti elinden alınır.

Günümüzde hemen hemen her gün, gün geçmiyor ki kadına şiddet cinayetle anılmasın! Peki, toplumu böylesine vurdumduymazlığa meyilli hale getiren nedir. Geçim sıkıntısı mı? Yoksa bir türlü tatmin olamayan egolar mı? Bencil leşmiş ve ötekileşmiş bir toplum günden güne çığ gibi büyüyor ve en büyük yaraları kadın, doğanın ana kraliçesi alıyor.

Günümüzde modern bir yaşamdan daha çok kadının korunmaya değil de bilinçlenmeye ihtiyacı var diye düşünüyorum.

Hiç şüphesiz biz Türk toplumunun ana karakteri ailedir. Fakat gün geçtikçe toplum olarak bir çığ bir devrim yaratırcasına aileler tek tek yuvalar dağılıyor! Zaman değişti diyorlar fikirlerle re düşüncelere yeni formatlar eklendi san ki!.Artık aile dediğimiz o kutsallık maalesef ikili ilişkiler ile kirleniyor.Evlilik sadece soyadı ve ya evlilik cüzdanlarında zimmetli ve zorunluymuş gibi duruyor farkında mısınız?İkili ilişkiler almış başını gidiyor,evde ki kadın nasıl olsa evi yönetiyor üç aşa beş yukarı maddiyat durumunu idare ediyor eh eve ekmekte getirdik mi iş tamam mı tamamdır.Nasıl olsa çalışan erkek değil mi?Kadına da sus payı düşer düşüncesi ile ahkam kesen bir sürü acillik vaka var!Kadın dediğiniz eşiniz,çocuklarınızın annesi,en sıkıntılı anınız da hasta olduğunuz da sizi asla terk etmeyendir!Global kapitalizmin etki etmeye başlamasıyla tüketim toplumuna dönüşen bu süreç ile aile çok çabuk çözülme gösterecek bir kayganlığa sürüklenmektedir,bu yanılgı kadını erkeği ile herkesi etkilemektedir.Yani sadece kadın değil o kutsal aile ve çocuklar yıkım yaşıyor.Bana göre KADIN yaşamın devinimidir ,eğitimli kişilikli yaşamı kendini bilen bir kadınla aynı havayı paylaşmak bu dünyada cenneti bulmak gibidir.Aslında kadını kadın olarak yaşatabilen erkek için çok zor olmasa gerek ,gerçi günümüzde sevginin yerini maddiyat alsa da bu yanılgı kadın erkek birlikteliğinde sevginin yerini asla alamaz.Bir yanı kadın,diğer yanı anne,bir yanı hüzün diğer yanı sevgi kokan,yılmadan bıkmadan hayata inatla tutunan kadın!Ben buraya ne yazsam kadınları asla anlamaya yetmez…Dostoyevski dediği gibi

”Kadınlar sözleriyle değil, gözleriyle konuşur aslında. Bu yüzden onları anlamak için dinlemek yetmez, izlemek gerek yalnızca.”Sağlıcakla kalın…

 

BİR+YANI+KADIN+DİĞER+YANI+ANNE
Yorumlar (0)

Diğer Makaleleri

Nur KURT

Değişimin Adresi…

30 Aralık 2020 15:44 | Hit: 28.757

Nur KURT Tüm Yazıları

Nur KURT

İnadına Sımsıkı Sarılacağız Hayata…

18 Aralık 2020 14:57 | Hit: 77.202

Nur KURT Tüm Yazıları

Nur KURT

ACIYLA YOĞRULAN KADINLAR

09 Mart 2018 09:29 | Hit: 57.874

Nur KURT Tüm Yazıları

Nur KURT

ÇOCUK OLMAK ve ONLARI ANLAMAK

24 Ocak 2018 12:23 | Hit: 110.492

Nur KURT Tüm Yazıları

Nur KURT

Mazideki Delikanlı Ayak Sesleri

08 Ocak 2018 18:05 | Hit: 55.532

Nur KURT Tüm Yazıları

Nur KURT

YOK ETTİĞİMİZ HAKLARIMIZ

29 Aralık 2017 13:07 | Hit: 55.393

Nur KURT Tüm Yazıları