Balcılar, çeltik ekilişlerini değerlendirdi
Paylaş
Tweetle
Paylaş

İpsala Çeltik Üreticileri Birliği Başkanı Sedat Balcılar yaptığı açıklamada; çeltik ekilişleri hakkında bilgilendirmede bulundu.

“Birkaç üretici arkadaşımız ekimlere başladı”

Çeltik ekiliş sezonuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Balcılar“Çeltik ekilişleri, az da olsa yapılmaya başlandı. Birkaç üretici arkadaşımız ekimlerine başladı. Ancak, havaların soğuk gitmesi nedeniyle, asıl ekilişler bayram sonrasına kalır diye düşünüyorum. Hava sıcaklıklarının düşük seyretmesi, çeltik ekilişlerinde risk oluşturmaktadır. Çeltiğin daha hızlı şekilde gelişebilmesi için hava sıcaklığının geceleri 12-13 derece, gündüz ise, 25 derecenin üzerinde olması gerekiyor. Bundan ötürü de, ekilişler ağırdan gidiyor.” dedi.

“Barajlarımızda doluluk oranları yüksek seviyede”

Sedat Balcılar sözlerini şöyle tamamladı: “Bu yıl, su anlamında herhangi bir sıkıntı gözükmüyor. Bölgemizde, su bol miktarda bulunuyor. Barajlarımızda doluluk oranları yüksek seviyede. Girdi maliyetleriyle ilgili olarak, sadece gübrede sıkıntı var. Mazot, ilaç, sulama bedelleri, yer kiralamalarında artış yaşandı. Ama en can yakıcı artış, gübrede oldu. İnşallah herhangi bir olumsuzluk yaşanmadan bereketli bir sezon geçiririz.”

(Haber: Deniz ÇİL)

 

trakya+gazetesi ipsala trakyagazetesi trakya+haberleri ipsala+haber ipsala+haberleri ipsala+gazeteleri
Yorumlar (0)

Çok Okunanlar